Pogoda w górach jest bardzo zmienna i niejednokrotnie wczasowicze są świadkami wszelkich anomalii pogodowych, których nie przewidzą nawet doświadczeni synoptycy. Na nieobliczalną pogodę w górach ma wpływ przede wszystkim ukształtowanie terenu.
Pogoda
Prognoza pogody na tegoroczne lato zapowiada się bardzo obiecująco. Szczególnie upalny i gorący będzie lipiec i koniec sierpnia. Jednak pogoda w górach jest bardzo nieprzewidywalna i nie zawsze idealnie sprawdzi się z prognozami synoptyków. Dzieje się tak ponieważ na anomalie pogodowe wpływa ukształtowanie terenu oraz wysokość nad poziomem morza, co wpływa na ciśnienie atmosferyczne, opady deszczu, silne wiatry oraz także w zależności od wysokości temperatura powietrza spada.
Ciśnienie atmosferyczne
Pogoda w górach jest specyficzna za sprawą obniżającego się ciśnienia wraz w wysokością. Czyli im wyżej tym ciśnienie atmosferyczne spada. Wraz z malejącym ciśnieniem zmniejsza się również ciśnienie cząsteczkowe tlenu. Gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego może powodować silne wiatry, które często mają olbrzymią moc, a przez co jednocześnie ochładzają powietrze, a co za tym idzie pogoda w górach oferuje niższe temperatury powietrza niż na terenach nizinnych w głębi lądu.
Temperatura powietrza
Gdy brana jest pod uwagę temperatura powietrza zachowane są podobnie relacje. Czyli co za tym idzie im wyżej tym temperatura powietrza jest niższa, jak w przypadku ciśnienia atmosferycznego. Aczkolwiek nie jest to w żadnym wypadku regułą na pogodę w górach, gdyż na wysokość temperatury powietrza wpływają także dodatkowe czynniki do których należy wiatr oraz wilgotność. Dlatego też przy silnych wiatrach temperatura powietrza w tym samym punkcie może być zdecydowanie niższa niż gdy panuje bezchmurna pogoda w górach i nie pojawiają się opady deszczu. Im wyżej tym temperatura powietrza jest niższa a powietrze bardziej suche.
Opady deszczu
Pogoda w górach charakteryzuje się zdecydowanie większą intensywnością opadów deszczu niż na terenach nizinnych. Opady deszczu rosną wraz z wysokością nad poziom morza. Opady często przyjmują postać śniegu i na szczególnych wysokościach mogą padać nawet przez cały rok. Pogoda w górach potrafi także zaskoczyć szczególnie w okresach mocnych upałów w lecie silnymi burzami którym towarzyszą obfite opady deszczu i niska temperatura powietrza.
Chcesz znać szczegóły pogody w górach na lipiec i sierpień? Wejdź i zobacz:
Silny wiatr
Częste zachmurzenia oraz silne i porywiste wiatry co cecha charakterystyczna pogody w górach. W najwyższych partiach gór zachmurzenie może powodować opady deszczu a często także mgłę, która może być niebezpieczna z racji tego, że ogranicza widoczność. Natomiast jeśli chodzi o silne wiatry to obniżają one temperaturę powietrza powodując, że pogoda w górach pozwala na założenie tylko ciepłych swetrów i czapek a nie plażowego stroju. Wiatr halny to najpotężniejszy wiatr wiejący w tatrach, który w najwyższych partiach gór może mieć siłę nawet 200 km na godzinę.
Czyste powietrze
Ciężko przewidzieć jaka będzie pogoda w górach, gdyż w wysokich pasmach jest ona niemalże nieprzewidywalna. Jedyne czego możemy być pewni to tego, że wraz ze wzrostem wysokości tym jest bardziej czyste powietrze. Pobyt w górach jest dobroczynny dla zdrowia, ponieważ coraz bardziej czyste powietrze w coraz wyższych partiach gór jest nie skażone szkodliwymi substancjami.
Aktualna pogoda dla najpopularniejszych miejscowości w górach:
Wybierz dla siebie odpowiedni nocleg w jednej z popularnych tatrzańskich miejscowości: