Niemal zawsze, gdy w mediach pojawiają się pierwsze informacje pogodowe na grudzień, pojawia się jedno zasadnicze pytanie - czy święta będą białe? Postanowiliśmy to sprawdzić i przygotowaliśmy długoterminową prognozę pogody na grudzień 2023.
Grudzień w Polsce to miesiąc pełen kontrastów, zarówno pod względem pogodowym, jak i krajobrazowym. Zanim całkowicie opadną liście z drzew, a szare, zimowe dni zaczną dominować nad kolorami jesieni, natura często zaskakuje nas swoimi kaprysami. W górach, gdzie śnieg jest jak malowany na szczytach Tatr, Sudetów czy Beskidów, przygotowują się do zimowego sezonu, a w kurortach narciarskich rozbrzmiewają pierwsze dźwięki narciarskich wyciągów. Z kolei nad morzem, gdzie Bałtyk przybiera o tej porze roku bardziej sztormowy charakter, plaże pustoszeją, a nadmorskie promenady ożywiają spacerowicze szukający spokoju i jodowych powiewów.
Grudzień 2023 może przynieść wiele niespodzianek meteorologicznych. Zmiany klimatyczne i ogólna nieprzewidywalność pogody nastręczają coraz większych wyzwań dla meteorologów. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzący grudzień utrzyma tę tendencję, przynosząc mieszankę chłodnych dni z przebłyskami słonecznych, a nawet nietypowo ciepłych momentów dla tej pory roku. Oczekujemy, że w górach zima zaprezentuje się w pełnej krasie, z okazjonalnymi opadami śniegu i mroźnym powietrzem, które zachęca do aktywności na świeżym powietrzu oraz do wieczornego ogrzewania się przy kominku w góralskich karczmach.
Nad morzem natomiast dominować będą chłodne wiatry i dynamiczna pogoda, która może dostarczyć zarówno chwil relaksu podczas słonecznych przejaśnień, jak i ekscytujących doświadczeń podczas obserwacji gwałtownych, zimowych sztormów. Grudzień to też czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, a zatem w całym kraju poczujemy atmosferę przygotowań i przedświątecznych tradycji, które wpływają na lokalny koloryt i nastrój, niezależnie od pogody za oknem.
Pogoda na grudzień 2023 nad morzem
Grudzień to miesiąc, kiedy polskie wybrzeże Bałtyku przybiera zupełnie inny charakter – staje się spokojniejsze, bardziej kameralne, a zimowa aura dodaje mu wyjątkowego uroku. To czas, kiedy można podziwiać surowe piękno morza i cieszyć się chwilami ciszy, które w letnim zgiełku są niemal nieosiągalne.
W grudniu nad Bałtykiem oczekujemy typowo zimowej aury. Jednak rzeczywistość bardzo często jest nieco inna. Tak będzie i tym razem, bo przez cały miesiąc będą pojawiać się opady śniegu. Temperatury będą wahać się od 4°C do 7°C w dzień i w okolicach 0 w nocy. Chociaż dni są krótkie i często pochmurne, to jednak kiedy słońce się pojawi, nadmorski krajobraz zamienia się w malowniczą zimową pocztówkę. Opady śniegu nie są wykluczone, szczególnie w późniejszej części miesiąca, co dodatkowo podkreśla przedświąteczny nastrój. Wiatr od morza może być silny, dlatego warto pamiętać o ciepłym ubiorze na spacery brzegiem morza.
Sprawdź noclegi nad morzem:
Pogoda na grudzień 2023 na Mazurach
Mazury w grudniu to synonim zimowego uroku. Chłodne, ale stabilne temperatury, sprzyjają zimowym atrakcjom. Długie wieczory i krótkie dni to doskonała okazja do podziwiania zimowej aury, a kiedy niebo jest bezchmurne, można cieszyć się pięknym rozgwieżdżonym niebem.
A jak będzie w tym roku? Tutaj, w przeciwieństwie do morza, jest nadzieja na białe Święta Bożego Narodzenia. Pogoda w grudniu na Mazurach będzie dynamiczna, bo niewykluczone słońce, śnieg z deszczem, gołoledź, jak i sam śnieg - czyli wszystko, co charakterystyczne dla zimy. Temperatury na ogół będą się wahać od -2°C do 3°C, co sprzyja zimowym aktywnościom na świeżym powietrzu. Mroźne poranki i wieczory są typowe dla tego regionu, więc ciepłe ubrania są niezbędne dla każdego, kto chce cieszyć się mazurską przyrodą.
Tutaj znajdziesz noclegi na Mazurach:
Pogoda na grudzień 2023 w Polsce centralnej
Czy w samym sercu Polski możemy spodziewać się w grudniu zimy z prawdziwego zdarzenia? Na takie informacje, z pewnością czekają osoby, które zamierzają odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe lub nie mogą się doczekać odpowiedzi na pytanie, czy święta będą białe.
Długoterminowe prognozy pogody, na ten moment, wykluczają taką możliwość, ale wszystko może się jeszcze zmienić. Praktycznie przez cały miesiąc przewiduje się opady deszczu lub deszczu ze śniegiem z kilkoma dniami przerwy na słońce. W pierwszej połowie miesiąca, temperatury w okolicach 5-6 stopni Celsjusza. W późniejszych dniach zrobi się nieco chłodniej, bo wartości nieznacznie przekroczą 0. Opadów śniegu nie widać.
Pogoda na grudzień 2023 w górach
Ostatnie lata pokazały, że z zimą w górach bywa naprawdę różnie. Największym problemem jest oczywiście brak śniegu, co jest szczególnym zmartwieniem dla narciarzy. Grudzień w polskich górach to czas, kiedy zima tak naprawdę dopiero się rozkręca. Wszystko wskazuje, że tak będzie również i w tym roku, bo na horyzoncie nie widać póki co większych opadów śniegu. Jednak jest szansa na białe Święta Bożego narodzenia.
Podczas gdy pierwszy tydzień grudnia może nie przynieść znaczących opadów śniegu, to w kolejnych dniach sytuacja może się zmienić, dlatego warto śledzić bieżące prognozy, aby być na bieżąco z warunkami pogodowymi. Jak zapowiada się sytuacja pogodowa w poszczególnych regionach górskich w Polsce? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Pogoda na grudzień 2023 w Tatrach
Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że Tatry to najbardziej pożądany kierunek na zimowy urlop. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie wypoczynkiem na przełomie 2023/2024 będzie duże. A jest to spowodowane przede wszystkim świetnie rozwiniętą bazą noclegową, licznymi atrakcjami i świetnie rozwiniętą infrastrukturą narciarską. Pozostaje tylko jedna niewiadoma - czy spadnie śnieg?
Grudzień w Tatrach można podzielić na dwie części - pierwsza to koniec wiosny, z temperaturami w okolicach 5 stopni Celsjusza i początek zimy, kiedy to wartości temperatur nieco spadną, a pojawią się też opady śniegu. Wszystko wskazuje na to, że święta w Tatrach będą białe, a ośrodki narciarskie ruszą pełną parą.
Oto popularne noclegi w Tatrach:
Pogoda na grudzień 2023 w Pieninach
Tak naprawdę każde miejsce w górach jest odpowiednie do zorganizowania zimowego urlopu w górach. Świetną opcją mogą okazać się Pieniny, które w sezonie zimowym nabierają wyjątkowego charakteru. Do tego liczne atrakcje i możliwości zaplanowania urlopu - do tego stopnia, że nawet weekend wystarczy, by nacieszyć się obecnymi tu warunkami.
A czy w Pieniny w grudniu zawita zima? Jest na to szansa i to już w pierwszym tygodniu grudnia, kiedy to pojawią się opady śniegu z deszczem. W nocy chwyci lekki mróz, a w dzień na termometrach zobaczymy około 6 stopni Celsjusza. W drugiej połowie grudnia zrobi się chłodniej, a na niebie pojawi się więcej słońca. Słupki rtęci pokażą około 2 stopni Celsjusza, a Boże Narodzenie prawdopodobnie będzie białe,
A może noclegi w Pieninach? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie:
Apartament u Jawora
Krościenko nad Dunajcem, ul. Wybraństwo
Agroturystyka Krościenko nad Dunajcem 9.8Pogoda na grudzień 2023 w Bieszczadach
Czy Bieszczady mogą okazać się świetnym wyborem na grudniowy wypoczynek w górach? Oczywiście, że tak! Piękne krajobrazy, wspaniałe atrakcje oraz cisza i spokój - m.in. to wszystko powinno zachęcić do zorganizowania wymarzonego wypoczynku.
Pierwsze prognozy pogody na grudzień jasno wskazują, że będzie to najbardziej zimowy region w Polsce. Padać zacznie już na samym początku grudnia. Około 15 grudnia opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu się nasilą i potrwają praktycznie do samego końca grudnia. Boże Narodzenie raczej na pewno białe. Temperatury w grudniu to około 4 stopnie w pierwszej połowie miesiąca i w granicach 0 w kolejnych dniach.
Rzuć wszystko i wybierz noclegi w Bieszczadach:
Pogoda na grudzień 2023 w Karkonoszach
Nie ulega żadnej wątpliwości, że Karkonosze to drugi obok Tatr region, który w sezonie zimowym cieszy się szczególnym zainteresowaniem.Tutejsza baza narciarska uznawana jest za najlepszą w Polsce, a poza tym w Karpaczu, czy Szklarskiej Porębie można znaleźć rozmaite atrakcje, które są wręcz uwielbiane przez turystów.
Jeśli chodzi o pogodę w grudniu, to Karkonosze na pewno nie będą tym najzimniejszym i najbardziej zimowym regionem. Pierwsza połowa miesiąca deszczowa i z temperaturami na poziomie około 5 stopni Celsjusza. Po 15 grudnia pojawią się opady śniegu i potrwają do końca grudnia. Zrobi się też odrobinę chłodniej - około 2 stopnie Celsjusza.
Oto propozycje noclegów w Karkonoszach:
Pogoda na grudzień 2023 w Beskidach
Każdy, kto planuje eksplorować Beskidy, bardzo często wybiera zimową porę. Dlaczego? To właśnie wtedy można cieszyć się tu kilometrami świetnie przygotowanych tras, zimowymi atrakcjami i malowniczymi szlakami górskimi, które są chętnie odwiedzane również w grudniu. Beskidy polecają się na każdą porę roku, również na grudzień.
Sytuacja pogodowa będzie tu zbliżona do wcześniej zaprezentowanych regionów górskich. W pierwszej połowie grudnia dużo deszczu i deszczu ze śniegiem oraz temperatury na poziomie 4-5 stopni Celsjusza. Od 18 grudnia pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Zrobi się też odrobinę chłodniej.
Tutaj znajdziesz noclegi w Beskidach:
Wszystko wskazuje na to, że już w grudniu, tuż przed astronomicznym i kalendarzowym rozpoczęciem zimy, będziemy mogli cieszyć się typowo zimowymi warunkami. Nie powinno to jednak zniechęcać do odkrywania uroków Polski, bo będzie pięknie!
Zdjęcie główne: fot. smiltena / gettyimages.com, CC0