Gdzie jest burza?

Udostępnij

Chociaż wszyscy przeżyliśmy burze przynajmniej kilka razy w życiu, to zjawisko atmosferyczne za każdym razem budzi emocje. Nic w tym dziwnego, gdyż zazwyczaj burze bywają bardzo gwałtowne – niosą ze sobą ulewny deszcz lub grad, porywisty wiatr oraz wyładowania atmosferyczne.

Co to jest burza?

Burze najczęściej występują latem, gdy panują duże upały. Wtedy silne prądy unoszą ciepłe powietrze do góry, powodując powstawanie w atmosferze cumulonimbusów. Są to dobrze nam znane, groźnie wyglądające czarne deszczowe chmury. Towarzyszy im także silny deszcz lub grad. Zjawiska te wywołuje różnica temperatur wewnątrz cumulonimbusa. Podstawa chmury zazwyczaj jest ciepła, podczas gdy u szczytu znajduje się zimne powietrze – zstępując ku dołowi wywołuje porywisty wiatr.

Grzmoty i błyskawice

Letniej burzy towarzyszą też wyładowania atmosferyczne, czyli błyskawice i grzmoty. To właśnie one budzą w ludziach największy strach.

Błyskawica to wyładowanie elektryczne o ogromnym natężeniu. Pierwszym etapem jest wyładowanie wstępne, które tworzy swoisty szlak dla „prawdziwej” błyskawicy. Natychmiast po nim ku ziemi biegnie wyładowanie właściwe, czyli seria promieni światła, które my postrzegamy jako złociste linie przecinające niebo. Wyładowaniom często towarzyszą grzmoty – to odgłos eksplozji kanału, którym wcześniej przeszła błyskawica. Z uwagi na to, że jest gorętsza od Słońca, podgrzewa powietrze do niesamowicie wysokiej temperatury, a to, zwiększając swoją objętość, rozsadza kanał iskry.

Na podstawie błyskawic i grzmotów można obliczyć odległość burzy. Prędkość światła jest większa niż dźwięku, dlatego błyskawicę widzimy zawsze przed grzmotem. Zaraz po jej pojawieniu się na niebie trzeba zacząć liczyć sekundy – przyjmuje się, że trzysekundowa przerwa oznacza, iż burza oddalona jest tylko o kilometr. To przydatna umiejętność gdy cumulonimbusy zaskoczą nas w miejscu, gdzie trudno się ukryć.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy


Nie zawsze uda się uciec przed burzą, dlatego koniecznie trzeba przyswoić zasady bezpieczeństwa, które pomogą przetrwać nawet groźne nawałnice. Jak więc trzeba zachowywać się podczas burzy, by nic złego się nie stało?

Przede wszystkim trzeba poszukać schronienia – w budynku, samochodzie, jaskini, wąwozie, ale nie pod drzewami czy wysokimi masztami! Są to z reguły najwyższe punkty w okolicy, ściągające pioruny. Jeśli nie uda się znaleźć odpowiedniego miejsca, trzeba przykucnąć ze złączonymi stopami. Trzeba pamiętać, by podczas burzy oddalić się od wszystkich metalowych przedmiotów – większe grupy powinny się rozproszyć.

Latem słysząc grzmot trzeba skończyć prace na wysokości i odejść od akwenów. Osoby, które dobrze znają się na żeglowaniu wiedzą, że woda w jeziorze, rzece lub morzu przewodzi prąd, więc jeśli to właśnie w taki zbiornik trafi piorun, istnieje duże ryzyko porażenia.

Zobacz także

Dodane komentarze (4)

  • Właśnie w tej chwili obserwuję czarne chmury nad Lublinem. Tylko czekać, aż coś się z tego zrobi - może jeszcze nie burza, ale na pewno porządna ulewa

  • Eliza

    wczoraj nad Poznaniem nie było zaciekawie

  • Jolka

    póki co Lublin burze omijają

  • monia

    Wczoraj miałam próbkę burzowych możliwości :) Oby jak najrzadziej takie coś się zdarzało ;)

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!